Przejdź do treści

Instytut Odpowiedzialnych Finansów i UN Global Compact Network Poland przygotowały na Europejski Kongres Finansowy On-line publikację Zielone finanse w Polsce składającą się z dziewięciu artykułów różnych autorów. Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. 

Temat zielone finanse jest nowy i wciąż słabo rozpoznany, nawet wśród uczestników rynku finansowego. Często jest to temat redukowany do zielonych obligacji, niewielkiego wycinka obszaru zielonych finansów. Naszym celem głównym było przedstawienie w możliwie szeroki sposób różnorodnych aspektów tego nowego elementu finansów. Nie jest to próba systematycznego opisu stanu polskich zielonych finansów. Na to wciąż jeszcze za wcześnie.

Raczej chcieliśmy, aby zaproszeni autorzy, zidentyfikowane przez nas grono ekspertów w zakresie zielonych finansów, przedstawili w sposób pogłębiony obszary swoich zainteresowań i stan wiedzy. Zielone finanse są bowiem zjawiskiem złożonym, wielowymiarowym, stosunkowo nowym i dynamicznym. 

Zielone finanse to nie tylko finansowanie działań środowiskowo bezpiecznych. To fundamentalna zmiana sposobu myślenia w finansach. Finansowanie publicznych i prywatnych zielonych inwestycji, czyli inwestycji w ochronę środowiska, ale też inwestycji mających na celu zapobieganie, minimalizację i rekompensowanie szkód poniesionych przez środowisko i klimat. Ale to tylko część zielonych finansów. Pojęcie to obejmuje także finansowanie polityk służących ochronie środowiska oraz łagodzeniu i dostosowywaniu się do jego zmian, a także elementy systemu finansowego. Elementy te w coraz większym stopniu będą nabierały szczególnego pod względem prawnym (regulacyjnym), ekonomicznym i instytucjonalnym charakteru, kształtu i rozmiaru, służącego celowi nadrzędnemu zielonych finansów, jakim jest przekierowywanie kapitału do zielonej, środowiskowo zrównoważonej gospodarki.

Do współpracy zaprosiliśmy zarówno praktyków jak i akademików. W naszej publikacji znajdziecie Państwo zarówno informacje o nowych ryzykach finansowych związanych ze zmianami klimatu, o raportowaniu na potrzeby zrównoważonego finansowania, o europejskiej taksonomii zrównoważonego finansowania, o instrumentach, w szczególności o zielonych obligacjach. Mamy też bardzo ciekawy artykuł o alokacji wpływów ze sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych. W końcu mamy też głos młodego pokolenia – dwie nagrodzone prace studentów ekonomii, laureatów IX konkursu Młody Ekonomista organizowanego przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich.

Chcieliśmy również, aby artykuły były stosunkowo krótkie i przyjazne dla niewyrobionego w tym temacie czytelnika, co oznaczało dodatkowe wyzwanie redakcyjne dla autorów. Czy nasz zamiar został zrealizowany pomyślnie, odpowiedzą Państwo sami. 

Publikację w wersji elektronicznej znaleźć Państwo mogą na stronie internetowej EKF oraz na stronie IOF. Na EKF stacjonarnym w Sopocie w październiku książka „Zielone finanse w Polsce” będzie dostępna w wersji drukowanej.

Życzymy przyjemnej lektury!