Przejdź do treści

 

08

Archiwum IOF

Przegląd najważniejszych wydarzeń

2020

grudzień

  • 21 grudnia Ludwik Kotecki, Dyrektor IOF, w 45 minutowym Kwadransie z EKF prowadzonym przez Jana Krzysztofa Bieleckiego, Przewodniczącego Rady Programowej EKF, przedstawił: Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski – grudzień 2020 r. Była to już VI edycja badania EKF, którego celem jest ustalenie konsensusu prognostycznego i zebranie opinii ekspertów, dotyczących zagrożeń dla koniunktury i stabilności finansowej w Polsce. Dodatkowo eksperci zostali poproszeni  o sformułowanie rekomendacji dla polityki gospodarczej na najbliższe 2 lata. Raport stanowi syntezę i konsensus ilościowo-jakościowy z nadesłanych 35 odpowiedzi. Raport cieszy się coraz większym i szerszym zainteresowaniem wśród ekonomistów i mediów. 
  • 15 grudnia Ludwik Kotecki, Dyrektor IOF, brał udział w Debacie pt.: Zielone finanse – nowe spojrzenie na finansowanie. Wspólnie z Marią Krawczyńską (BNP Paribas Polska SA), Kamilem Mikołajczakiem (Franklin Templeteon) i Szymonem Smolarkiem (ING Bank Hipoteczny SA). Rozmawialiśmy o tym czy transformacja energetyczna dokona fundamentalnej zmiany sposobu działania instytucji finansowych, jaki jest plan działania na „zazielenienie” bankowości i rynku kapitałowego oraz jakie są ryzyka związane z inwestycjami w wysokoemisyjną gospodarkę: czy czekają nas zmiany w wycenie aktywów, czy należy oczekiwać zmiany podejścia agencji ratingowych, jakie są inne ryzyka. Całość poprowadziła Agata Kwaśniak (KOF). 
 

Relację z tej części wydarzenia można zobaczyć tu: 

https://youtu.be/3vsIjVnDrN8

listopad

  • Ludwik Kotecki, Dyrektor IOF, poprowadził dwie rozmowy o znaczeniu potencjalnego weta Polski i Węgier, dotyczącego budżetu UE i nowego instrumentu NextGeneration EU (razem ponad 1,8 bln EUR) dla gospodarki polskiej. 

    Pierwszym rozmówcą był Janusz Lewandowski (obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, w przyszłości Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego).

Relację z tej części wydarzenia można zobaczyć tu: 

https://youtu.be/C422bhucUKE

Drugim rozmówcą był Jakub Borowski (Główny Ekonomista Credit Agricole), a relację z tej części wydarzenia można zobaczyć tu: 

https://youtu.be/bVLtpAJqBys

 

październik

  • Wydaliśmy Zielone Obligacje w Polsce – przewodnik dla emitenta, który ma na celu przybliżenie, „odczarowanie” Zielonej Obligacji. Jest ona niesłusznie postrzegana jako instrument dłużny, którego emisja wiąże się z kosztownym procesem przygotowawczym i koniecznością raportowania wykorzystania przychodów. Tymczasem dodatkowe koszty nie są zbyt wysokie, a co więcej mogę się opłacać. Podobnie zresztą jak większą przejrzystość, wymuszona raportami dla inwestorów. Publikacja przedstawia cały proces emisji od etapu planowania emisji i wyboru projektu lub projektów do sfinansowania przychodami z emisji po końcowy raport dla inwestorów z określeniem wpływu środowiskowego. Pokazuje uwarunkowania prawne, regulacyjne oraz ekonomiczne oraz przedstawia wady i zalety, koszty i korzyści różnych rozwiązań przyjmowanych w procesie emisji. Publikacja w końcu prezentuje specyficzne uwarunkowania dla przedsiębiorcy rozważającego emisje zielonych obligacji oraz dla jednostki samorządu terytorialnego. Dodatkowo zawiera kilka bardzo ciekawych, różnych przykładów emisji Zielonych Obligacji, które dodatkowo przybliżą zarówno cele emisyjne jak i pokażą, że nawet niewielkie zielone emisji mogą być atrakcyjne dla emitenta jak i inwestora. Zielone Obligacje w Polsce – przewodnik dla emitenta jest pierwszym tak kompleksowym opracowaniem, pokazującym jak wyemitować Zielona Obligacje na polskim rynku kapitałowym. 
 
  • Na Europejskim Kongresie Finansowym w Gdańsku (12 października) rozmawialiśmy o makroekonomicznych scenariuszach dla Europy w najbliższych latach, po szczególnym 2020 r. Wspólnie z Januszem Lewandowskim przeprowadziliśmy dwie debaty z bardzo dobrymi europejskimi ekonomistami, reprezentującymi różne punkty widzenia i znamienite instytucje.
 

 

W pierwszej debacie zatytułowanej European Economy after Coronavirus udział wzięli:

– Antonio Cortina, Director Adjunto del Servicio de Estudios de Banco Santander

– Michał Dybuła, Chief Economist CEE, BNP Paribas Bank Polska S.A.

– Debora Revoltella, Chief Economist, Director of the Economics Department, EIB

– Stefan Schneider, Chief German Economist, Deutsche Bank

– Yael Selfin, Chief Economist KPMG UK

 

W drugiej debacie zatytułowanej Do we need to rewrite the rules of the economy? udział wzięli:

– Carsten Brzeski, Chief Economist, Eurozone and Global Head of Macro, ING Group

– Shamik Dhar, Chief Economist, BNY Mellon

– Beata Javorcik, Chief Economist, EBRD

– Marek Rozkrut, Co-Chair EY EMEIA Economists Unit

 

Relację z całego wydarzenia można zobaczyć tu: 

https://www.youtube.com/watch?v=kbLl6yvc7wg&feature=emb_imp_woyt

wrzesień

  • Wydaliśmy Zielone finanse w Polsce w wersji drukowanej. Temat zielone finanse jest nowy i wciąż słabo rozpoznany, nawet wśród uczestników rynku finansowego. Często jest to temat redukowany do zielonych obligacji, niewielkiego wycinka obszaru zielonych finansów. Naszym celem głównym było przedstawienie w możliwie szeroki sposób różnorodnych aspektów tego nowego elementu finansów. Nie jest to próba systematycznego opisu stanu polskich zielonych finansów. Na to wciąż jeszcze za wcześnie. Raczej chcieliśmy, aby zaproszeni autorzy, zidentyfikowane przez nas grono ekspertów w zakresie zielonych finansów, przedstawili w sposób pogłębiony obszary swoich zainteresowań i stan wiedzy.
 

sierpień

  • Webinarium Które obszary gospodarki najmocniej ucierpiały w wyniku COVID-19? W ramach Kwadransa z EKF z Julią Patorską, Associate Partnerem Deloitte, szefową działu analiz makroekonomicznych, rozmawiał Ludwik Kotecki, Dyrektor IOF.
 

Termin wydarzenia: 20 sierpnia godz. 15.00

Link zarejestrowanego wydarzenia:

https://www.efcongress.com/kwadrans/#youtube-22

oraz

https://www.youtube.com/watch?v=vw1HtwDBcps

lipiec

  • Webinarium Czy Twój biznes jest gotowy na zmiany? Niezbędnik jak przygotować się do wymogów agendy klimatycznej i zrównoważonych finansów. Z Rafałem Rudzkim, Dyrektorem Sustainability Consulting Central Europe, Partnerem Deloitte o zrównoważonych finansach i zmianach implikowanych agendą klimatyczną rozmawiał w Kwadransie EKF Ludwik Kotecki, Dyrektor IOF.
 

Termin wydarzenia: 9 lipca godz. 15.00

Link zarejestrowanego wydarzenia:

https://www.efcongress.com/kwadrans/

oraz  

https://www.youtube.com/embed/RW68wz5LGVU

  • Webinarium ESG factors in credit risk analysis. Wśród panelistów zobaczyliśmy i usłyszeliśmy:
 
    • Andrew Steel, Managing Director, Global Group Head, Sustainable Finance, Fitch Ratings
    • Robert Patalano, Deputy Head of Unit, Directorate for Financial and Enterprise Affairs, OECD
    • Yulia Sofronova, Co-Head of Nordics, CEE & CIS, UN Principles for Responsible Investment
  •  

Spotkanie poprowadził dr Bartosz Bacia, ekspert IOF

Termin wydarzenia: 15 lipca godz. 16.00

Link zarejestrowanego wydarzenia:

https://www.efcongress.com/instytut-odpowiedzialnych-finansow/

oraz

https://www.youtube.com/watch?v=Rxk1_5x8a9w

czerwiec

  • Webinarium  na temat: Europejski Zielony Ład w dobie kryzysu COVID-19 – 24 czerwca o godz. 15.00. W naszym wydarzeniu udział wzięli:

 

Mikołaj Dowgielewicz, Director General, Europejski Bank Inwestycyjny

Chris Bolesta, Wiceprezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych

Witold Naturski, Komisja Europejska, zastępca dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce

Mirosław Proppe, Prezes Zarządu WWF Polska 

 

Spotkanie poprowadził Maciej Grabowski, IOF. 

Link zarejestrowanego wydarzenia: 

https://www.efcongress.com/instytut-odpowiedzialnych-finansow

oraz  

https://www.youtube.com/watch?v=bodoYuWRU6c&feature=youtu.be

  • Także 24 czerwca uczestniczyliśmy w pierwszym Szczycie Klimatycznym TOGETAIR. Wprowadzenia do sesji European Green Deal i odbudowa zielonej Polski po kryzysie (dzień III, sesja 2, godz. 11:25) dokonał Maciej Grabowski, IOF.

Zagadnienia poruszane przez uczestników tej sesji:

    • Nowy Zielony Ład i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – co oznaczają dla Polski? Jakie instrumenty finansowe mogą pomóc firmom i samorządom dźwignąć się po kryzysie?
    • Ekologia szansą dla polskich firm i koło zamachowe dla całych branż i regionów – kto skorzysta, a kto może stracić na „zielonej rewolucji”? Jakie branże powinno wspierać państwo? 
    • Finansowanie z UE dla zielonych inwestycji i nowa taksonomia – co oznacza dla Polski? Jakie inwestycje będą wspierane, a które wykluczone z dofinansowań? Czy lukę inwestycyjną mogą (i czy powinny?) wypełnić fundusze krajowe lub sektor bankowy?
  • 16 czerwca o godz. 11.00 w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego On-line Maciej Grabowski, IOF moderował sesję: Ochrona powietrza, kryzys wodny, zielona energia – rola sektora finansowego w rozwoju programów i narzędzi wspierających zrównoważoną transformację. Udział w niej wzięli Aleksandra Bluj, Wiceprezes Zarządu GPW Benchmark, Łukasza Kolano, Dyrektor Zarządzający UN Global Compact Network Poland, Piotr Michałowski,  Head of Warsaw Office, EBI oraz Jarosław Rot, Dyrektor Zarządzający w Banku BNP Paribas,
  • 15 czerwca o godz. 14.30 w ramach Europejskiego Kongresu Finansowego On-line Ludwik Kotecki, Dyrektor IOF, wspólnie z prof. Leszkiem Pawłowiczem, Dyrektorem Gdańskiej Akademii Bankowej, Koordynatorem Europejskiego Kongresu Finansowego oraz Krzysztofem Pietraszkiewiczem, Prezesem Związku Banków Polskich przedstawił prognozy, szanse i zagrożenia makroekonomiczne dla Polski oraz perspektywy sektora bankowego.
  • 15 czerwca na Europejskim Kongresie Finansowym On-line Instytut Odpowiedzialnych Finansów i UN Global Compact Network Poland zaprezentowali publikację: Zielone finanse w Polsce, składającą się z dziewięciu artykułów różnych autorów. Jest to pierwsze tego typu opracowanie w Polsce. 

maj

  • webinarium  na temat roli zielonych obligacji w finansowaniu zrównoważonego rozwoju – jak rynek zielonych obligacji się rozwija, jak jest regulowany, jakie będą następne kroki – 27 maja o godz. 15.00. W naszym wydarzeniu udział wzięli:

Robert Adamczyk, Senior Environmental Advisor, EBOR, 

Mariusz Banaś, Managing Associate, Deloitte Legal oraz 

Andrzej Kulik, członek zarządu mBanku Hipotecznego S.A. 

Spotkanie poprowadził Ludwik Kotecki, Dyrektor IOF. 

Link zarejestrowanego wydarzenia: 

https://www.efcongress.com/instytut-odpowiedzialnych-finansow

oraz  

https://www.youtube.com/watch?v=5BgZXrHMTw4

  • Kwadranse z EKF czyli cykl rozmów w sieci o „odpowiedzialnych finansach w obliczu kryzysu” – we wtorki i czwartki po południu
  • Zainicjowaliśmy Apel do Rządu o przywrócenie przejrzystości w finansach publicznych, o respektowanie polskich, konstytucyjnych oraz ustawowych, i unijnych reguł fiskalnych, o merytoryczną dyskusję na temat ścieżki dojścia do równowagi fiskalnej

kwiecień

  • kontynuacja debaty dotyczącej wyroku TSUE w sprawie kredytów „frankowych” – w ramach Klubu Odpowiedzialnych Finansów o konsekwencjach tego wyroku dla konsumentów, banków, gospodarki i dochodów państwa (w dniu 23 kwietnia 2020 r.)
  • Kwadrans z EKF czyli cykl rozmów o „odpowiedzialnych finansach w obliczu kryzysu” – co czwartek o godz. 17.00
  • webinarium na temat europejskiej taksonomii działalności gospodarczej – co zmienia, co oznacza dla rynków, jakie będą następne kroki (w dniu 29 kwietnia 2020 r.). W naszym wydarzeniu udział wzięli:
 

dr Maciej Bukowski, członek TEG i Prezes Wise Europa (gość główny), 

Piotr Dmuchowski, Dyrektor w HSBC oraz 

Piotr Biernacki, Prezes, Fundacja Standardów Raportowania. 

Spotkanie poprowadził dr Maciej H. Grabowski, IOF. 

Linki do zarejestrowanego webinarium:

 https://www.efcongress.com/instytut-odpowiedzialnych-finansow/
 oraz 
 
https://www.youtube.com/watch?v=lP5bcomr4k

marzec

  • Europejski Kongres Finansowy (EKF) wspólnie z IOF zainicjował Kwadrans z EKF, cykl rozmów o Odpowiedzialnych finansach w obliczu kryzysu. Począwszy od ostatniego tygodnia marca, co tydzień w czwartek na platformach youtube oraz sli.do odbywają się spotkania online, w ramach których korzystamy z wiedzy i kompetencji współpracujących z IOF i EKF ekspertów. Rozmawiamy o skutkach kryzysu COVID-19 oraz o działaniach mających na celu zniwelowanie tych skutków w perspektywie średniookresowej (2-3 letniej) (w dniu 26 marca 2020 r.)

styczeń

  • IOF w nowej odsłonie: jako partner merytoryczny debaty Reguła budżetowa czy rada fiskalna? Fałszywa alternatywa organizowanej przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich oraz Szkołą Główną Handlową. W czasie debaty zmierzyliśmy się m.in. z ocenę skuteczności i przydatności polskiej stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), zastanawialiśmy się czy polskie ramy fiskalne wymagają wzmocnienia, złagodzenia, bądź innych zmian (jakich?), w szczególności w kontekście spowolnienia wzrostu, oraz czy polską regułę wydatkową można zastąpić radą fiskalną (w dniu 15 stycznia 2020 r.)
  • Inauguracja Klubu Odpowiedzialnych Finansów eksperckim seminarium na temat Wyrok TSUE w sprawie kredytów „frankowych” – konsekwencje dla konsumentów, banków, gospodarki i dochodów państwa (w dniu 23 stycznia 2020 r.)

2019 

listopad

  • debata IOF poświęcona Raportowaniu spółek i szacowaniu ryzyka związanego z klimatem. Wprowadzenia do niej dokonał Pan Prezes Piotr Biernacki ze Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych i Fundacji Standardów Raportowania, a komentarz przedstawił Pan Dyrektor Kamil Liberadzki z Departament Rozwoju Regulacji z UKNF. W ramach dyskusji krótką prezentację przedstawiły ekspertki z Deloitte, Panie Maria Ibisz (Manager) i Katarzyna Średzińska (Senior Consultant) (w dniu 26 listopada 2019 r.)
  • udział IOF w zorganizowanym wspólnie z Deloitte oraz Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii spotkaniu grona kilkudziesięciu przedsiębiorców, przedstawicieli sektora finansowego i instytucji otoczenia biznesu, podczas którego przedstawiliśmy unijne projekty legislacyjne dotyczące sustainable finance i wspólnie rozważaliśmy jakie mają one implikacje dla instytucji finansowych i przedsiębiorców oraz dla przyszłości zrównoważonego finansowania w Polsce (w dniu 27 listopada 2019 r.)

październik

  • wystąpienie Ludwika Koteckiego podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej  w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych pt.: Ryzyko klimatyczne jako źródło „nowych” ryzyk w sektorze finansowym (w dniu 9 października 2019 r.)
  • wystąpienie Macieja Grabowskiego podczas podczas Kongresu Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej pt.: Zielone obligacje – stan i perspektywy (w dniu 10 października 2019 r.)
  • debata IOF poświęcona była Regułom, zasadom i praktyce odpowiedzialnych finansów w bankowości i ubezpieczeniach: od dobrowolnych norm do twardych europejskich przepisów, czyli jak i dlaczego zmienia się podejście do odpowiedzialnych finansów, o zasadach Programu Środowiskowego ONZ oraz już znanych i spodziewanych regulacjach UE (w dniu 28 października 2019 r.)